Aktuality11. júna 2024

Putovanie za mliekom - týždenný projekt

V máji cítim vôňu mlieka ešte viac,
vedie nás do škôlky každý deň,
zas a zas....
Vidím jeho bielu farbu,
cítim jeho chuť,
pomáha mi kosti spevniť
a mať zdravý chrup...


Tento máj bol v našej materskej škole na Sabinovskej ulici v Prešove znovu výnimočný. Uskutočnili sa v ňom zábavné projektové týždne nabité skvelými aktivitami, hrami, piesňami a fantastickými kreatívnymi výtvormi našich šikovných detí.

Takéto boli aj dni od 13.5. do 24.5.2024.

Dva týždne sme "putovali za mliekom"... Oboznamovali sa s jeho blahodarným vplyvom na zdravie človeka a jeho aktívny život.
Robili sme to využívaním interaktívnych prezentácií, tvorivej výtvarnej činnosti, ochutnávaním skvelých jedál, nátierok, dezertov z dielne našich tetušiek kuchárok.
Deti sa zúčastnili kvízu s kozou Rózou v jej "mliečnom štúdiu "a pomohli jej splniť si sen o opernej speváčke. Z odpadového materiálu jednotlivých mliečnych výrobkov vyrobili slávne stavby sveta, ktoré spríjemnili prostredie našej materskej školy.
Vyrábali si syrovú hrudku a získavali tak informácie o spôsobe a technológii prípravy jednotlivých mliečnych výrobkov.
S kozou Rózou zažili aj skvelé športové dopoludnie, kde plnením jednotlivých športových a vedmostných indícií objavili aj " Bublinkový kúpeľ" pre naše zvieratá.
V strede týždňa ich navštívilo divadlo Sarus s predstavením "Krtko", ktoré deti podnecovalo k vytváraniu pozitívnych kamarátskych vzťahov v kolektíve.
Deti prepájali vedomosti nadobudnuté o mlieku aj s témou zdravia a choroby,učili sa zaroveň aj o živočíchoch, ktoré túto blahodarnú tekutinu produkujú.

Biely mliečny svet tak napnil všetky triedy našej čarovnej školy a opar sladkého mlieka bol cítiť, vidieť, chutiť v každom dni našeho tvorivého putovania....Galéria fotografií - Deň mlieka (FOTO PROJEKTY MŠ - Zdravúľkovo – zdravá výživa)

Mária Tumidalská1. júna 2024

Plavecký výcvik

V spolupráci s plaveckou školou Feddy naša materská škola Sabínka zrealizovala plavecký výcvik v priestoroch SPŠ Strojníckej v Prešove. Podarilo sa nám tak sprostredkovať výnimočný zážitok pre naše deťúrence. Celý týždeň v dopoludňajších hodinách statočne počúvali každý pokyn v bazéne a tak sa im podarilo odbúrať strach z vody a prekonať ich vlastné limity. To všetko deti dokázali vďaka kvalifikovaným inštruktorom, ktorí sa deťom každý deň naplno venovali a hravou formou u nich utvárali nie len základy plávania, ale aj pozitívny vzťah k vode a zdravému životnému štýlu. Na konci týždňa získalo každé dieťa diplom za odvahu a skvelé zvládnutie náročného týždňa. Výcviku sa zúčastnila trieda Korytnačiek a trieda Rybičiek, v rámci školského projetu Zdravúľkovo – šport. Ďakujeme, že sme sa výcviku mohli zúčastniť a tešíme sa na ďalšie vodné zážitky.


Galéria fotografií - Plavecký výcvik (FOTO PROJEKTY MŠ - Zdravúľkovo – šport)

Bc. Ivica Kučová5. mája 2024

Sadíme so Sabínkou

Jar je skvelá, všetci vieme,
na zimu hneď zabudneme.
Slniečko sa usmieva,
semienka hneď rozsieva.
Aby rástla trávička,
hrášok ba aj mrkvička.

Ani my sme neotáľali a semienka sme rozsievali.
V týždennom projekte „Sadíme so Sabínkou“ sa nám v každej triede spoločnými silami a nadšením podarilo zasadiť semienka rôznej zeleninky i kvietkov. Ponúkajú nám možnosť učiť sa starať o rastlinky a pozorovať ich klíčenie a rast. Správnou starostlivosťou sa nám určite podarí vypestovať si trošku cibuľky, pažítky, žeruchy, reďkovky či hrášku.


Galéria fotografií - Sadíme so Sabínkou (FOTO PROJEKTY MŠ - Ekosrdiečko)

Mgr. Viera Maníková5. mája 2024

Dávaj pozor Sabinka – dopravný týždeň v dňoch 15.4.2024-19.4.2024

Pravidlám sa učiť treba
a na cestách chrániť seba.
I keď cesta kamsi láka -
všetkých doma niekto čaká...

Riekanky, básničky a piesne s dopravnou tematikou malých dopraváčikov nielen zabavili, ale zároveň učili základným pravidlám bezpečnej cestnej premávky. Deti si osvojili nielen pravidlá, ale si aj vytvárali pozitívny vzťah k bezpečnosti a zodpovednému správaniu. Svoje poznatky a vedomosti o dopravnej výchove si deti overili formou hier, zábavných aktivít i kvízu. Na vychádzke identifikovali dopravné značky, označili miesta v okolí MŠ kde je bezpečne prejsť cez cestu a ako aj kde sa dá bezpečne hrať. Vyskúšali si svoje vedomosti a poznatky v praxi pri jazde na nových odrážadlách, nových bicykloch pri hre na autoškolu, pri jazde zručnosti i hre na križovatku. Tvorivý týždeň vyvrcholil výstavou, kedy celé átrium žiarilo farbami. Podarili sa nám výtvory rôznych výtvarných techník. Výstava je sprístupnená všetkým, čo materskú školu v týchto dňoch navštívia.


Galéria fotografií - Dopravná výchova (FOTO PROJEKTY MŠ - Dopraváčik)

Ingrid Hrabčáková, koordinátor projektu Dopraváčik14. apríla 2024

Mám básničku na jazýčku – mimoškolské kolo v prednese detskej poézie

S knihami sa kamarátim.
A aj vám to deti radím.
Kto sa s knihou nerozpráva,
veľmi nudný život máva.
Kto nečíta, ten nežije,
tomu chýba kus fantázie.
Na počítač nespolieham,
s peknou knihou radšej líham.

Naša Materská škola na Sabinovskej ulici v Prešove aj tento rok pozvala na krásnu akciu plnú básničiek deti z prešovských materských aj základných škôl. Bol to už 17. ročník recitátorskej prehliadky detí "Mám básničku na jazýčku", ktorú finančne podporil zriaďovateľ - MsÚ Prešov. Jej hlavným cieľom okrem rozvíjania vzťahu ku knihám a hovorenému slovu je aj multikultúrna výchova - filozofiou a zámerom je poznať kultúru detí rôznych národnostných menšín v našom meste. To, že táto akcia má svoju úspešnú kariéru svedčí aj stála účasť materských škôl a základných škôl. Tento školský rok to boli MŠ Sládkovičova, ktorá okrem básne v slovenskom jazyku predstavila aj báseň v ukrajinskom jazyku. Taktiež deti z SMŠ Tobias zo Solivaru, ktoré nám predniesli básne v slovenskom jazyku a krásne zaspievali rómsky za sprievodu gitary p. učiteľky. Krásnou recitáciou sa nám predstavili aj deti z MŠ Haburská z Nižnej Šebastovej, zo SMŠ Deťúrkovo, z našej MŠ Sabinovskej a zo ZŠ sv. Mikuláša.
Všetkých srdečne v našom kráľovstve "Sabínka a jej zázračný svet" privítala – p. riaditeľka I. Jelínková.
O zábavne divadielko na úvod sa postarali Máša a medveď v podaní p., učiteliek J. Nižníkovej a K. Horvátovej, ktoré deťom aj zaspievali a celú akciu moderovali. A nakoniec Máša s medveďom našli truhlicu s najkrajším pokladom na svete – s knihami. Tie boli odmenou pre všetky účinkujúce deti. Po malom občerstvení sme sa všetci rozlúčili a sľúbili, že o rok sa opäť stretneme s básničkou na jazýčku!!!


Galéria fotografií - Mám básničku na jazýčku (FOTO PROJEKTY MŠ - Malí čitatelia)

Mgr. Janka Nižníková, učiteľka MŠ Sabinovská Prešov

2. apríla 2024

Divadlo Babadlo

Kto by nemal rád veselé a čarovné rozprávky. A na rozprávku sa tešili aj naši predškoláci, ktorí 22.3.2024 cestovali do divadielka Babadla na predstavenie s názvom ,,Kráľovstvo varešiek". Bola to veselá bábková rozprávka v zábavno-poučnom prevedení. Deťom sa divadielko veľmi páčilo a preto ho odmenili veľkým potleskom.Ingrid Hrabčáková24. marca 2024

Malí čitatelia - týždenný projekt "Sviatok kníh"

S knihami sa kamarátim.
A aj vám to deti radím.
Kto sa s knihou nerozpráva,
veľmi nudný život máva.

V mesiaci marec každoročne realizujeme projektový týždeň „ Sviatok kníh“, v ktorom deťom vštepujeme hlavne vzťah ku knihám, písanému slovu, rozprávkam ale aj básničkám. Okrem tvorivých aktivít, spoločného čítania s rodičmi a návštevy knižnice Sabínka sme usporiadali 17.ročník školského kola v recitácii poézie našich detí "Mám básničku na jazýčku".
Recitovali deti zo všetkých tried a poviem Vám, veľmi pekne, smelo a s úsmevom na tvári. Veselú atmosféru vytvorili moderátorky – naše p. učiteľky Majka a Julka. Mimoškolské kolo v prednese poézie nás ešte čaká 27.03.2024, kde sme pozvali detí z iných MŠ aj ZŠ z Prešova.

Ďakujeme Rodičovskému združeniu za knihy pre deti v školskom kole.

Vystúpili tieto deti:

1.trieda :
Tamia Vamošová – „1,2,3,4,5“
Adelka Hasarová – „Len čo vstanem hopsa sa“

2. trieda :
Dorota Škopová – „ Včielka Emka“

3. trieda :
Matúš Jaško – „Počítadlo“
Lea Tomková – „ Šťastie“

4. trieda :
Viliam Flimel – Vitamín „Č“
Daniel Ragulský – „ Rodina“

5. trieda :
Charlotte Hnátová – „Pruhovaná fešanda“
Lesana Adamčíková – „ Fašiangový harmatanec“

6. trieda :
Kryštof Kráľovič – „ Púpavienka“
Melánia Ferková – „ Snežienka“

Galéria fotografií - Sviatok kníh (FOTO PROJEKTY MŠ - Malí čitatelia)

Mgr. Janka Nižníková - koordinátor projektu10. marca 2024

Projekt Šetríme planétu – triedime odpad 2024

V týždni 19.2.-23.2.2024 sme sa zahrali na malých prieskumníkov a spoznávali sme jeden kúsok z toho, ako môžeme šetriť našu planétu.
Ako správne separovať-triediť? Do ktorého koša, patria odpadky? Kde končí všetok odpad? Čo je to zberný dvor? A čo s prázdnymi nezálohovateľnými plastovými fľašami? Čo s bio odpadom? Čo znamená recyklovať?
Celý týždeň sme hľadali odpovede na tieto otázky a kopec ďalších iných. Hrali sme sa na vláčik Separáčik, ktorý mal farebné vagóniky a zbieral odpad, naučili sme sa basničky a pieseň o Veveričke triedičke, odpadkovej profíčke. Deti skúšali samostatne triediť odpad do košov, ktoré máme v triede celý rok – na papier a plasty. Nahliadli sme aj na miesto, kde sa nachádzajú v naše veľké kontajnery. Spoznali sme, načo slúži kompostér.
Deti naučili neporiadnu kamarátku Smeťku správne triediť odpad. Vyrobili sme si kamaráta Recykláčika z odpadového materiálu. Využívali pri aktivitách rôzne edukačné hry zamerané na environmentálnu výchovu. Deti boli veľmi šikovné, táto téma ich veľmi zaujímala. Nahliadnite do fotogalérie, čo všetko sme v tomto týždni zvládli.

Galéria fotografií - Šetríme planétu - triedime odpad (FOTO PROJEKTY MŠ - Ekosrdiečko)

Mgr. Viera Maníková - koordinátor projektu21. januára 2024

Snehuliakovo a lyžiarsky výcvik v MŠ Sabinka

Postavím si snehuliaka z bielučkého snehu,
postavím si snehuliaka na najbližšom brehu,
jedna guľa, druhá guľa, tretiu na vrch dám
a už stojí snehuliačik a už stojí tam.

Snehuliakovo v našej MŠ Sabinka sa opäť podarilo zrealizovať. Predsa len nasnežilo a my sme rýchlo utekali na školský dvor, aby sme si stihli postaviť snehuliakov, pohrať sa so snehom, kráčať v snežnej stope. Pokúšali sme sa vytvoriť aj snehové gule a kresliť paličkami do snehu. Najväčšiu radosť radosť však mali naši malí škôlkari pri kĺzaní sa dolu briežkom, kde si vyskúšali odvahu na miernom svahu.
V stredisku Drienica pri Prešove bolo snehu dosť a tak sa 19 predškolákov spolu s pani učiteľkou Julkou, Ivicou, Juditkou a pani riaditeľkou vybrali učiť lyžovať. Dochádzali sme denne autobusom a tešili sa z každého pokroku detí na lyžiach. Trpezliví inštruktori v lyžiarskej škole Tučniačik všetky deti rýchlo naučili základom lyžovania. V piatok 12.1.2024 sa dokonca konal ZÁVEREČNÝ ZJAZD. Všetci rodičia prišli podporiť svoje ratolesti, ktoré už jazdili samostatne na vleku a zvládli zjazd cez prekážky na nádhernom svahu. Po odovzdaní medaile a sladkej dobroty sa všetci spolu radovali z nádhernej akcie, ale hlavne zo spokojnosti detí aj rodičov.
Tešíme sa o rok na nových malých lyžiarov z MŠ Sabinka

Galéria fotografií - Snehuliakovo (FOTO PROJEKTY MŠ - Zdravúľkovo - šport)
Galéria fotografií - Lyžiarsky výcvik (FOTO PROJEKTY MŠ - Zdravúľkovo - šport)

Júlia Bednárová - koordinátor projektu19. januára 2024

Pozvánka - Využívame interaktívne a digitálne technológie

Srdečne Vás pozývame na spoločné strávenie popoludnia v triedach Vašich detí pod názvom:
Využitie interaktívnych a digitálnych technológii v triede
alebo
Čo už vieme?

Kedy?.................. 25.01.2024 od 15:00 do 16:00h.
Kde?.................... v triede, ktorú navštevuje Vaše dieťa
Zažijeme veľa skvelých a zábavných hier spolu s deťmi. Predvedú Vám svoje získané zručnosti v používaní digitálnych technológií.

Tešíme sa na Vašu návštevu!!!

Mgr. Janka Nižníková22. decembra 2023

Vianoce s knihou alebo Čítajme spolu

V týždni od 11.12.-15.12. 2023 sa v našej MŠ Sabínka realizuje každoročne projekt Malí čitatelia – VIANOCE S KNIHOU.
Chcete vedieť, čo všetko sme robili?

- Zriadili sme si výstavku vianočných kníh
- Spoločne sme si čítali knihy s rodičmi
- Rozprávali sme sa o Vianociach, o vianočných želaniach a knihách
- Namaľovali sme si „Vianočný obrázok“ a „Vianočný pozdrav“
- „písali“ sme odkazy a priania pre Ježiška – „ List Ježiškovi“
- Zahrali sme na „ Vianočnú poštu“
- Privítali sme rodičov na „Vianočnej besiedke“ a potešili ich kultúrnym vystúpením

Bol to vskutku čarovný týždeň...
Ozaj, knihy už máte kúpené pod stromček?

Galéria fotografií - FOTO PROJEKTY MŠ - Malí čitatelia – VIANOCE S KNIHOU.

Mgr. Janka Nižníková - koordinátor projektu Malí čitatelia12. novembra 2023

Kráľovstvo zeleniny 2023

Celý deň kýchaš a upchatý máš nos,
nemôžeš dýchať a všetkého máš dosť,
teplomer pípa, aký si vrelý,
našťastie je v meste nový doktor Skvelý.....

Slovami tejto pesničky sme v našej materskej škole Sabínka začali realizáciu dvojtýždňového projektu "Kráľovstvo zeleniny". Projekt trval od 23.10.2023 do 3.11.2023. Deti si zeleninu maľovali, vytvárali rôznymi pracovnými a kreatívnymi technikami a zdobili odpadovým materiálom. Zdobili si šatne výstavkami zeleniny a plodov jesene , rovnako sa oboznámili s dopadom zdravej stravy a benefitmi zeleniny na ľudské zdravie. Vyrábali si ovocno- zeleninové výživy, ochutnávali a oboznamovali sa s chuťami jednotlivých druhov zeleniny v jedlách našich skvelých tetušiek kuchárok. Spolu si zdobili tekvice, vyrezávali zábavné a milé strašidielka. A toto radostné zeleninové kráľovstvo dotvorila „Zeleninková párty“ , ktorej sa všetky deti zúčastnili v nádherných kostýmoch pestrofarebných zeleninových kamarátov. A keďže by bola škoda, aby túto atmosféru nezažili aj naši rodičia a starkí, práve im bolo venované jedno popoludnie, kedy si mohli pozrieť čarovný zeleninový svet zblízka, a zároveň sa zahrať v triedach so svojimi deťmi. Projekt sme slávnostne ukončili oslavou „ Dňa materských škôl“ a spolu s Dráčikom Félixom sme sa všetci vyšantili na naozajstnej školskej "Šarkaniáde".

Galéria fotografií - FOTO PROJEKTY MŠ - Zdravúľkovo – zdravá výživa – Kráľovstvo zeleniny.

Mária Tumidalská - koordinátor projektu9. novembra 2023

Po lete zas prišla jeseň, spieva s dažďom mokrú pieseň

Stromy listy zhadzujú, s vetrom šantia, tancujú...
V materskej škole na Sabinovskej ulici v Prešove sme sa v rámci nášho environmentálneho projektu Ekosrdiečko venovali jednej z týždenných aktivít a to : „Vyber si svoj strom“. Pozorovali sme na školskom dvore a v okolí našej školy krásy jesennej prírody, jej farebnosť, rôznorodosť. Poznávali rôzne druhy stromov, či už brezu, vŕbu, javor, borovicu, smrek... Každá z tried si vybrala svoj strom, označila svojim logom a bude sa oňho starať a pozorovať jeho zmeny v každom ročnom období. Zistili sme, prečo sú stromy dôležité pre nás všetkých, že sú to „pľúca sveta“. Našu škôlku navštívila „víla Lesana“ strážkyňa lesov. Požiadala deti a pani učiteľky o pomoc vymyslieť a vytvoriť ochrancov stromov „Stromostrážcov“ , ktorí jej pomôžu chrániť stromy pred zlými ľuďmi. Takými, čo im lámu konáre, trhajú listy, sekajú... Deti úlohu zvládli perfektne a svojich stromostrážcov upevnili na strom triedy, kde budú odháňať záškodníkov... Vyrobili si taktiež nádherné „Okienko do prírody“ využitím rôznych prírodných materiálov ako listy, ihličie, šišky, mach... Svoje získané poznatky si deti upevnili v zábavnej enviro hre „Prechádzka do prírody“. Tešíme sa, že v Sabínke nám rastú šikovní ochranári, ktorí si vedia prírodu vážiť.Galéria fotografií - FOTO PROJEKTY MŠ - Ekosrdiečko – Vyber si svoj strom.

Mgr. Viera Maníková - koordinátor projektu23. októbra 2023

Projekt Dopraváčik - Dopravná výchova

Prvý októbrový týždeň od 2.10.2023 do 6.10.2023 sa deti zahrali na skutočnú dopravnú premávku. Jazdili na kolobežkách, precvičili si ako sa v dopravnej premávke majú správať chodci, hrali sa aj na šoférov áut, niektorí boli aj dopravní policajti a tiež záchranári pri dopravnej nehode. Tešili sa, že si majú možnosť vyskúšať v bezpečí MŠ rôzne situácie z dopravy a naučiť sa pravidlá cestnej premávky.
V blízkosti materskej školy pozorovali skutočné dopravné dianie na križovatke, kde vďaka oblečeným reflexným vestám, boli jasne viditeľní a mali pocit, že sa sami zapojili do dopravy. Prostredníctvom učebných pomôcok si precvičovali znalosť farieb, tvarov, poznatky o semafore, o dopravných značkách, poznávali dopravné prostriedky, zdôvodňovali ich účel a triedili ich podľa miesta pohybu. Zdôvodňovali starostlivosť polície o bezpečnosť cestnej premávky a pravidlá správania sa v dopravných prostriedkoch.
Pre deti II. a III. triedy sa v stredu 4.10.2023 uskutočnila beseda s tetou policajtkou preventistkou kpt. Bc. Luciou Baňasovou, ktorá deťom vysvetlila pravidlá správania sa chodcov a cyklistov na vozovke i používanie reflexných prvkov pre vlastnú bezpečnosť. V kvíze o dopravných značkách im teta policajtka ukázala dopravné značky, ktoré si prakticky mohli aj ako puzzle vyskladať. Veľkým zážitkom bolo skutočné policajné auto a jeho vybavenie majákom a sirénou.
Ďakujeme tete policajtke, že prišla medzi nás, za poučné skvelé dopoludnie. Tešíme sa na ďalšie takéto super dni s dopravnou výchovou.

Galéria fotografií - FOTO PROJEKTY MŠ - Dopraváčik – Dopravná výchova.

Ingrid Hrabčáková - koordinátor projektu6. októbra 2023

Projekt Malí čitatelia – Vitajte v knižnici Sabínka

V dňoch od 18.9. do 22.9.2023 sme sa v našej MŠ Sabínka stali Malými čitateľmi. Projekt Malí čitatelia je už tradičný a dlhoročný a aj tento školský rok sme ho zahájili projektovým týždňom Vitajte v knižnici Sabínka.
Pani učiteľky s deťmi počas tohto týždňa realizovali množstvo edukačných hier a aktivít, ktorými rozvíjali predčitateľskú gramotnosť, čitateľské zručnosti, vzťah ku knihám a písanému textu. V každej triede deti privítala Knižnica Sabínka krásnymi knihami s rozprávkami. Deti si domov požičiavali obľúbené knihy, ktoré im rodičia prečítali a spoločne si nakreslili svoju obľúbenú rozprávku. Nakoniec si deti zahrali aj bábkové divadielko o Červenej čiapočke pre svojich kamarátov a p. učiteľky.
Už sa tešíme na ďalšie aktivity s knižnicou Sabínka a s jej knihami. Lebo kniha je náš najlepší kamarát!!!

Mgr. Janka Nižníková - učiteľka VI. triedy22. septembra 2023

Týždenný projekt - Deň jablka - 25.09.- 29.09.2023

V týždni od 25.9. do 29.9.2023 sa uskutoční v našej materskej škole projekt "Ovocníčkovia".
Deti sa budú v rámci jednotlivých aktivít oboznamovať s rôznymi druhmi ovocia.

Zároveň si:

– vytvoria jabĺčka, hrušky, slivky a iné jesenné plody rôznymi výtvarnými a pracovnými technikami
– vyrobia si svoj vlastný ovocný džús
– zabavia sa s divadielkom " Čarovní ovocní kamaráti"
– ozdobia a dotvoria 3D makety jednotlivých druhov ovocia
– spolu s rodičmi sa v tvorivých dielňach zabavia na tému " Jabĺčko"
– vyzdobia si šatne výstavkami najkrajších jabĺčok- " Miss jablko"

Celý týždeň bude naplnený nádhernou vôňou ovocia a jeho farieb.
Deti zažijú atmosféru ovocného sadu a čara jesene ,dotvorenú pestrými a veselými pesničkami a rozprávkami.

Mgr. Mária Tumidalská

18. júna 2023

Pipi dlhá pančucha a Červená čiapočka alebo MDD v MŠ Sabínka

Pre všetky detí MŠ Sabínka sme pripravili prekvapenie k MDD. P. učiteľky Editka a Janka zo 6. triedy zahrali deťom veselú rozprávku o nezbednej Pipi a jej kamarátke Červenej čiapočke. Najprv Pipi čarovala s hudobným nástrojom Kalimba, lebo nemohla nájsť Červenú čiapočku. Podarilo sa jej vyčarovať černoška, čínske dievčatko, indiánku, a eskimáčku...Nakoniec sa to podarilo...Spoločne si prečítali list od detí z celého sveta, v ktorom bolo pozvanie do Afriky. Naučili deti pieseň Afrika čierna a spolu si ju zaspievali. No a potom nastalo balenie na cestu, ktoré Pipi zábavne „zvládla“ s lyžami, veľkým bazénom, hrncom a inými veselými vecami. Nakoniec všetko dobre dopadlo a spolu sme si zaspievali a zatancovali o našej Zemi a živote na nej. Deťom nechýbal úsmev na tvári a s veselou náladou sme sa rozlúčili.

Galéria fotografií - Pipi dlhá pančucha a Červená čiapočka alebo MDD v MŠ Sabínka

Mgr. Janka Nižníková

15. júna 2023

MDD - Sabinkina olympiáda

V celom svete žijú deti, šťastné a veselé...tie naše sú malé,ale v niečom rozdielne. Jedináčikovia, dvojičky, bratčekovia či sestričky. Posielajú sladké úsmevy do celého nášho sveta, nech je šťastné každé dieťa. V MŠ Sabinka sme oslávili MDD ako Indiáni. Nechýbali indiánske čelenky, odev kmeňa a pokrik HuuHaa. Stretnutie a priateľské pozdravy každého kmeňa "triedy" sme zavŕšili tancom a slávnostným zapálením ohňa. Farbami zažiaril náš chodník, ktorý sa premenil na ten najfarebnejší široko ďaleko. Sabinka pozvala Pipi Dlhú Pančuchu aj Šaša Jaša a bolo veselo pri prekonávaní a zdolávani disciplín v Sabinkinej olympiáde. Šašovi Jášovi sa skoro podarilo schovať odmenu, ale v našej škole sú šikovné deti a zaslúžena odmena bola nájdená. Veselý týždeň plný zábavy sme si užili a tešíme sa opäť o rok.

Galéria fotografií - MDD v Sabínke

Júlia Bednárová

11. júna 2023

Popoludnie s rodičmi - Dopraváčik 2023

Deň 31.5.2023 bol pre deti Materskej školy Sabinky výnimočný. Popoludní o 15. hod vysmiate a natešené deti, oblečené v reflexných vestách netrpezlivo čakali na začiatok akcie Dopraváčik.
Dievčatko Julka a policajt, v podaní p. učiteliek z V. triedy pobavili všetkých poučným príbehom ako sa správať na ceste.
Predškoláci z prvej triedy pod vedením Mgr. Patrika Purdeša trénera športového krúžku názorne predviedli ukážku hry "Na policajtov a zlodejov", za ktorú si získali hlasný potlesk.
P. riaditeľka Mgr. Ingrid Jelínková poďakovala za ukážku i celý školský rok pri vedení športového krúžku a privítala prítomných rodičov, výnimočne p. Kasu a p. Novysedláka, rodičov z I. triedy, ktorí prišli priblížiť deťom prácu policajta.
Potom sa všetky deti spolu s rodičmi presunuli na rôzne stanovištia a prekážkové dráhy, kde si vyskúšali aké sú šikovné pri jazde na kolobežkách i odrážadlách. Odvážne zdolávali prekážky, aby sa čo najrýchlejšie dostali do cieľa. Tradične veľký záujem bol o elektronické autíčka. Úsmev na tvári deťom vyvolalo i vymaľované sádrové autíčko.
Všetky súťažiace deti boli zaslúžene odmenené diplomom, reflexným pásikom, medailou i sladkou odmenou.
Cieľom tejto akcie bolo podnecovať a zvyšovať záujem detí o dopravnú výchovu. Dopravná akcia sa uskutočnila vďaka celému kolektívu MŠ, ktorým patrí veľká vďaka. Poďakovanie patrí tiež milým pani kuchárkam, ktoré nás osviežili citrónovou vodou a čajom.
Na nádherné odpoludnie strávené na akcii "Dopraváčik 2023" budeme vždy spomínať. Prinieslo nám nielen veľa zážitkov, zábavy, ale aj úžitok z poznania a radosť z pohybu.

Galéria fotografií - Popoludnie s rodičmi - Dopraváčik

Ingrid Hrabčáková - koordinátor projektu Dopraváčik

14. mája 2023

Putovanie za mliekom

Ovečky sa ohrievajú, pri kolibe salaš majú.
Kde je bača, kdeže je? Pýtajú sa ovce dve.


Tak ako každý rok, aj týždne od 15.5 do 26.5.2023 budú patriť v našej materskej škole téme mlieka. Spolu s deťmi a ovečkou "Klbkom" sa vyberiem do krajiny plnej zdravého mlieka a spoznáme zaujímavé rozprávkové postavy ako princeznú Mliekolienku a baču Mateja.

Budeme sa venovať téme:
- zdravia a choroby
– zdravých a nezdravých potravín
– technológii výroby mliečnych potravín
– domácim zvieratám a ich mláďatám
– jedlám z mlieka a mliečnych produktov
– " Deň mlieka"

Deti sa naučia charakterizovať a popísať základné znaky zdravia a choroby. Naučia sa triediť zdravé a nezdravé potaviny , popisovať ich vplyv na život človeka.

Oboznámia sa s druhmi mliečnych výrobkov a technológiou ich spracovania. Zúčastnia sa motivačného príbehu: " Ako bača Matej a ovečka Klbko uzdravili princeznú Mliekolienku".

Vyrobia kráľovstvá z odpadového a recyklovaného materiálu na tému: mliečne, syrové, smotanové, jogurtové kráľovstvo...
Oboznámia sa s domácimi zvieratami a ich mláďatami, budú ich triediť podľa miesta výskytu,spôsobu pohybu,úžitku pre človeka...
Rôznymi výtvarnými a pracovnými technikami spracujú tému mlieka a jeho benefitov...
Ochutnajú zaujímavé a výživné jedlá z mliečnych produktov.

Nezabudneme si ani pripomenúť " Deň mlieka", ktorý sa tento rok slávi 16.5.2023 v spolupráci s mestom Prešov.
Tak nech nasledujúce týždne voňajú za čerstvým mliekom, nech znejú piesňami o zvieracích kamarátoch ,a nech sú tajomné a rozprávkové ako rozprávkové postavy, ktoré nás tieto týždne navštívia.....
A teraz sa spolu vyberme putovať za princeznou Mliekolienkou a jej čarovnou mliečnou krajinou....

Mgr. Mária Tumidalská

4. apríla 2023

Projekt Sadíme so Sabínkou 12.04.- 21.04.2023

...My sme malé semienka, vyrastáme zo zeme,
keď nás budeš polievať, krásne ti vyrastieme...


Tak ako predošlé roky, ani v tomto roku nevynecháme náš projekt „Sadíme so Sabínkou a staráme sa o skalku“.

ČO NÁS ČAKÁ V TOMTO TÝŽDNI?

Povieme si o tom ako dokáže byť tak malé semienko silné, že z neho vyrastie krásna, či zdravá rastlinka. Ale aby sa tak stalo, musíme mu pomáhať. Spoločne semienka zasadíme a budeme sa o ne starať polievaním, udržiavaním v teplúčku a svetle. Pozorovaním zistíme ako klíči, rastie a mení sa. Že rastliny, ktoré zo semienka vyrastú, sú pre náš úžitok, či okrasu.
Správnou starostlivosťou sa nám určite podarí vypestovať si trošku cibuľky, pažítky, žeruchy, reďkovky či hrášku a plody našej práce si aj ochutnáme.
Už teraz sa tešíme...

Mgr. Viera Maníková

31. marca 2023

Mimoškolské kolo "Mám básničku na jazýčku"

V spolupráci s Mestom Prešov a pri príležitosti Mesiaca knihy zorganizovala Materská škola Sabinovská v Prešove už tradične prehliadku v recitácii poézie detí z materských a základných škȏl. Tohto roku to bolo 13 detí z týchto MŠ: Sládkovičova, SMS Tobiaš – Solivar ,SMS Deťúrkovo ,MŠ Čapajevova, ZŠ Sv. Mikuláša a MŠ Sabinovská.
Všetko to začalo veselým tancom žiačky Veroniky a pyšnej knihy básní... Veronika/ p.uč.Editka/ sa chcela naučiť recitovať báseň z pyšnej knihy /p. uč. Janka/ , ale keďže bola namyslená a nerada bola pre všetkých...všetky básničky a písmenká jej utiekli ! Zachránili ju deti, ktoré krásne recitovali a mali básničky na jazýčku... a pyšná kniha už bola plná krásnych veršíkov. Veselá a bezprostredná scénka so žiačkou Veronikou a Knihou prispela k príjemnej atmosfére celého podujatia a k odbúraniu trémy u detí. Spokojnosť a radosť z bohatého programu prejavili deti a ich p. učiteľky fortepotleskom! Všetci súťažiaci boli odmenení milými darčekmi a diplomom. To bolo radosti... !!!
Do zbásničkovania, milí kamaráti, na budúci rok!!!

Galéria fotografií - Mám básničku na jazýčku (FOTO PROJEKTY MŠ - Malí čitatelia)

Mgr. Janka Nižníková

26. marca 2023

Školské kolo v prednese poézie "Mám básničku na jazýčku"

Dňa 16.03.2023 sa v našej MŠ konalo školské kolo v prednese poézie Mám básničku na jazýčku.
V úvode nás rozveselili veselé dievčatka Danka a Janka / p. uč. Julka a p. uč. Majka/, ktoré celú akciu moderovali.
Z každej triedy vystúpili 2 deti s básňami, ktoré vybrali p. učiteľky:

1.Trieda: Šarlotka Adzimová : Ja alebo nikto
Ema Jendrušová : Včielka Emka

2.Trieda : Alica Benčíková : Dievčatko a medvedík
Matej Reich : Ako Jožko Pletko pozašíval všetko

3. Trieda : Vikinka Ľachová : Žirafa
Matúško Jaško : Pršteky

4. Trieda : Oliver Kušnír : Kolobežka
Katka Feriančiková : Mravček

5. Trieda : Nikolasko Šatný : Poriadkumilovný Kvako
Eliška Kušnírová : Pyšný kocúr

6. Trieda : Klárka Vaščáková a Dávid Mihályi : Ako sa stal vlk vegetariánom

Deti recitovali ako praví škôlkari a my sme ich odmenili diplomom, krásnymi knihami a sladkou drobnosťou.


Do mimoškolskej prehliadky v prednese poézie sme vybrali deti z 1. a 6. triedy.

Galéria fotografií - Mám básničku na jazýčku (FOTO PROJEKTY MŠ - Malí čitatelia)

Mgr. Janka Nižníková

14. marca 2023

Projekt Malí čitatelia "SVIATOK KNÍH" 20.03.- 24.03.2023

Sviatok kníh patrí v našej škole k neodmysliteľným sviatkom každý rok. Deťom vštepujeme lásku ku knihám počas celého dňa pri rozličných aktivitách. Pestujeme a rozvíjame vzťah k písanému slovu ale aj k poznávaniu písmen, k rozprávkam, tvorcom kníh, učíme šetrne s knihami zaobchádzať a vážiť si ich. Kniha je náš priateľ, spoločník a najväčší poklad.

ČO NÁS ČAKÁ?

1. aktivita: "Ako sa narodí kniha..." ako vzniká kniha...
- Budeme sa rozprávať o tom, ako vzniká kniha, ako sa narodí ... čo je text a čo je ilustrácia, ako si správne listovať v knihe, budeme hľadať knihu podľa inštrukcie – o zvieratkách, o prírode, o deťoch, o princeznej... oboznámime detí so spisovateľom a jeho knihou a ilustráciou.

2. aktivita: "Naša kniha – tvorba knihy" – Spoločne si zhotovíme veľkú knihu podľa ľubovoľnej tematiky, rôznou technikou s textom / môže byť aj prediktabilný text/
- Starostlivosť o knihy, spoločne s p. učiteľkou si ošetríme poškodené knihy v triednej v knižnici. Opíšeme deťom, aké druhy kníh poznáme - encyklopédie, rozprávkové, s detským hrdinom, leporelá, dobrodružné, náučné...
- Rodičia donesú do triedy obľúbenú knihu dieťaťa. Urobíme výstavku kníh v šatni a navštívime aj ostatné šatne

3. aktivita : "Číta a recituje celá škola" – v dopoludňajších alebo popoludňajších hodinách budeme čítať deťom s pozvaným rodičom...ockom, mamkou, babkou, dedkom, kuchárkou, upratovačkou po dohode / v pondelok/ v kruhu
- Budeme „čítať“ obrázkové – maľované príbehy aj našu vytvorenú knihu, vyhľadávať známe písmená, modelovať známe písmená, porovnávať dĺžku slov špagátikom, s kockami..

4. aktivita : "Mimoškolské kolo „ Mám básničku na jazýčku" s účasťou detí z Materských a Základných škôl a s podporou Mesta Prešov.

5. aktivita : "Moja naj rozprávka – môj naj rozprávkový hrdina"
- Kreslíme a maľujeme rozprávky...
- Aktivita pre rodičov s deťmi – "domáca úloha". Výtvarné práce budú vystavené v átriu "Kniha je náš kamarát, knihu mám veľmi rád!"

Mgr. Janka Nižníková

19. februára 2023

Klauniáda - alebo veselé divadelné predstavenie dvoch šašov jašov o tom... "Ako šašo Jašo stratil svoj červený nos a ako ho našiel..."

Klobúky z papiera, Princezná drží rytiera,
Silák slon, akrobat, Strašný zelený drak!
Tu máš dlaň, tu máš niť, Farebná a dlhá je tá niť,
S nami spievaj si , s nami spievaj si KONKORO – KARNEVAL!!!


Fašiangový týždeň v našej škôlke sme veselo ukončili s divadelným predstavením dvoch šašov jašov – učiteliek Editky a Janky.
Deti z celej MŠ sa perfektne zabávali na vtipných scénach šašov. Jeden čaroval smiešne ozdoby- nočník, toaletný papier, pampersku... a druhý šaško pekné a pravé karnevalové ozdoby. Z toho vznikali scény, ktoré deťom vyčarovali úsmev na tvári.
Spolu sme si zatancovali ba aj zaspievali.
Deti sa nechceli rozlúčiť so šaškami, veď ani oni s nimi....
Nakoniec šaškovia pre deti vyčarovali farebný konfetový ohňostroj!!!
Galéria fotografií - Klauniáda.

Mgr. Janka Nižníková

10. februára 2023

Interaktívne a digitálne hry s rodičmi a deťmi v MŠ

Dňa 26.1.2023 sme privítali v našej MŠ rodičov na spoločnej akcii Interaktívne a komunikačné technológie v MŠ. V každej triede sa zoznámili, ale hlavne zahrali s deťmi zaujímavé interaktívne a digitálne hry. A veru... máme sa čím pochváliť – interaktívne tabule, svetelné monitory, BeeB včielka, Qobo slimáčik... Rodičia boli prekvapení, koľko zručnosti ovládajú ich deti v týchto hrách. Spoločné popoludnie sa všetkým páčilo a rodičia odchádzali šťastní a hrdí na svoje deti.
Ba aj naopak ... ;)
Galéria fotografií - AKCIE MŠ - Interaktívne a digitálne hry s rodičmi a deťmi v MŠ.

Mgr. Janka Nižníková

1. februára 2023

Fašiangový týždeň v MŠ

Hurááá... je to tu!!!

Radujú sa všetci!!!

Príde opäť k nám detský KARNEVAL!!!

Mgr. Janka Nižníková

18. novembra 2022

Vtáčí hotel - týždenný projekt EKOSRDIEČKO

Bude zima, bude mráz,
kam sa vtáčik kam schováš...


Myslíte, že všetky vtáčiky odlietajú na zimu do teplých krajín? Že všetky zvieratká sa uložia na zimný spánok? Nie, nie . To by tu bolo bez nich veľmi smutno. Niektoré operence, zver, ale aj hmyz dokážu prežiť i v zimnom období. Dobrí ľudia im v tom pomáhajú. Pripravujú pre nich kŕmidlá, búdky a rôzne zákutia so senom, ihličím alebo suchým lístím. Vtáčikom sypú mak, slnečnicu a iné dobroty, ktoré potrebujú. Lesnej zveri nosia seno, repu a soľ. To všetko sa deti naučia v týždni projektovej aktivity „Staráme sa o zvieratká – Vtáčí hotel“. S pani učiteľkami spoznajú, ktoré zvieratká u nás zimujú, ako im môžeme v tomto období pomáhať. Budeme kresliť a maľovať. Na školskom dvore pozorovať veveričky, vtáčikov a ich prípravu na zimu. Tiež budeme pozorovať vtáčiky v našom krásnom novom vtáčom hoteli. Dozvieme sa, že zvieratám, ktoré ostávajú u nás, narastie pred zimou hustejšia srsť, perie, ktoré ich chráni pred chladom. A čo môžeme pre ne urobiť my? Sýkorkám, vrabčekom do kŕmidla nasypať zrnko, srnkám zaniesť sienko. Všetko nové, čo sa dozvedeli si vyskúšajú v závere týždňa v súťaži „Vtáčie aktivity“ a kvíze. Bude ich čakať odmena a milé prekvapenie.

Mgr. Viera Maníková

6. novembra 2022

Deň materských škôl

Aj učiteľ môže byť dúhou,
na niekoho zamračenej oblohe


Už každoročne, vždy 4.11. slávime aj v našej materskej škole Deň materských škôl. V tento deň vznikla a bola založená v Banskej Bystrici prvá detská opatrovňa na území Slovenska. Jej zakladateľkou bola grófka Mária Terézia Brunswická. Česť a vďaka patrí tejto grófke za to, že vystihla špecifikum didaktiky materskej školy už v jej počiatkoch:
Tieto malé deti tak vyučujú, že ani nevedia,
že sa učili, a celý čas trávia tak, že si myslia, že sa len hrali.

Materská škola podporuje osobnostný rozvoj detí v oblasti sociálno-emocionálnej, intelektuálnej, telesnej, morálnej, estetickej, rozvíja schopnosti a zručnosti, utvára predpoklady na ďalšie vzdelávanie. Pripravuje na život v spoločnosti v súlade s individuálnymi a vekovými osobitosťami detí.
U nás sme tento významný deň kreslili a maľovali našu materskú školu , spievali si o našom domčeku, kde bývajú dobré pani učiteľky, zabávali sa a oslavovali.
To všetko preto, aby deti vedeli, že v tento deň, má každá materská škola svoj sviatok.

Mária Tumidalská

6. novembra 2022

Vyber si svoj strom - týždenný projekt EKOSRDIEČKO

Po lete zas prišla jeseň, spieva s dažďom mokrú pieseň.
Stromy listy zhadzujú, s vetrom šantia, tancujú...


V týždni od 17.10.-21.10.2022 v rámci projektovej aktivity Vyber si svoj strom sme sa celý týždeň venovali prírode v okolí našej materskej školy. Spoznávali rôzne druhy stromov, obdivovali ich sfarbené lístie. Zistili sme, prečo sú stromy dôležité pre život nás všetkých. Každá trieda si vybrala svoj strom triedy, ktorý si označila svojim znakom a budú ho pozorovať počas celého roka. Deti si s pani učiteľkami nazbierali rôzne prírodne materiály, ktoré im poslúžili pri ich výtvarnej tvorbe a vyrobili krásne práce z prírodnín. Pomáhali aj pri hrabaní lístia. Na konci týždňa sme sa zahrali na Malých pátračov a spoločne hľadali stratené listy stromov, ihličie a šišky. Touto hrou si deti upevnili poznatky o stromoch. Za splnenie úlohy čakala deti v triede odmena vo forme omaľovánky. Čo všetko sme v tomto týždni zvládli si pozrite vo fotogalérii.

Galéria fotografií - FOTO PROJEKTY MŠ - Ekosrdiečko – Vyber si svoj strom.

Mgr. Viera Maníková

10. októbra 2022

Čo sa skrýva v našom tele

V rámci "dopravného týždňa" sme mali možnosť bližšie sa oboznámiť čo sa skrýva v našom tele. Na zaujímavom stretnutí s PhDr.Martinou Reľovskou,PhD. sme sa dozvedeli veľa nového o tom, ako funguje naše telo a ako pracujú naše vnútorné orgány, ktoré sme si mohli z figuríny vybrať, preskúmať a naspäť vložiť.
Myslím, že niektorí z nás začali premýšľať, že až raz budeme dospeláci, stanú sa z nás lekári alebo záchranári.
Predškoláci 1. a 6. triedy

Galéria fotografií - FOTO AKCIE MŠ - Čo sa skrýva v našom tele.

Vyjadrenia detí spísala Mgr. Edita Kovářová

6. októbra 2022

Projekt "Šetríme planétu – triedime odpad" 2022

Pozor deti, ide vláčik!
To je vláčik Separáčik.
Vagóniky farebné,
on vždy musí mať,
aby všetci vedeli,
kam odpadky dať...


V týždni 26.9. – 30.9.2022 sme sa zahrali na malých ochranárov a spoznávali sme jeden kúsok z toho, ako môžeme šetriť našu planétu.

Kde končí všetok odpad? Čo je to zberný dvor? A čo s prázdnymi plastovými fľašami?

Celý týždeň sme hľadali odpovede na tieto otázky a kopec ďalších iných. Hrali sme sa na vláčik Separáčik, ktorý mal farebné vagóniky a zbieral odpad, naučili sme sa rôzne piesne a básničky. Deti skúšali samostatne triediť odpad do košov, ktoré máme v triede celý rok – na papier a plasty.
V rozprávke Ako hľadala dážďovka Dadulka kompostér sme spoznali čo je to kompostér, čo do neho vyhadzujeme, kto v ňom býva. Počas týždňa sme si urobili vychádzku, deti aj pani učiteľky mali gumové rukavice, a pokúsili sme sa urobiť poriadok v okolí našej MŠ. Vrece s odpadom sme zobrali ku našim školským kontajnerom, kde sme s pomocou detí odpadky správne potriedili. Zastavili sme sa aj pri kompostéri a skúsili sme si tam vyhodiť pozbierané listy z chodníku.
Na konci týždňa dostala každá trieda spoločný diplom MALÉHO OCHRANÁRA.
Galéria fotografií - FOTO PROJEKTY MŠ - Ekosrdiečko – Šetríme planétu – triedime odpad.

Bc. Martina Mamrillová

6. októbra 2022

Projekt Dopraváčik - projektový týždeň

Projektový týždeň od 3.10.2022 do 7.10.2022 bol zameraný na poznávanie základných pravidiel bezpečnosti cestnej premávky a správanie sa chodca a cyklistu. Deti prostredníctvom hravých aktivít s dopravnou tematikou získavali pravidlá ako sa správať na ceste, správne reagovali na svetelnú signalizáciu. S využitím rôznych didaktických pomôcok si upevňovali získané poznatky o doprave a cestnej premávke.
Prostredníctvom hry Na autoškolu , sa zahrali na dopravné prostriedky a na chodcov. Pravidlám dopravy sa deti naučili aj skrz čítania rozprávok s dopravnou tematikou a hrou s interaktívnym perom s knihou Mia v meste .. Hrou s Medvedíkom Falkom získali vedomosti k z masáži srdca i podávania umelého dýchania. Deti si zajazdili na odrážadlách, s ktorými simulovali dopravnú situáciu na ceste. V neposlednom rade sa nielen zahrali na dopravu na križovatke, ale vďaka frekventovanej ceste v blízkosti materskej školy pozorovali ozajstné dopravné dianie na križovatke, kde vďaka oblečeným reflexným vestám, boli jasne viditeľní a mali pocit, že sa sami zapojili do dopravy. Na záver projektového týždňa absolvovali deti kvíz Čo ja viem, kde prostredníctvom dreveného pexesa, obrázkov a veľkého semaforu si mali možnosť nadobudnuté vedomosti zopakovať a upevniť.

Ingrid Hrabčáková - koordinátor projektu

28. septembra 2022

Projekt Jabĺčkovo - Ovocníčkovia 2022

Ovocie je dobrá vec,
vie to každý vzdelanec.
Lepšia ako čokoládka,
od mamky je hruška sladká.
Od otecka jabĺčko,
s chuťou schrúmem ľahúčko.
Od babičky strapec hrozna,
každý z nás to dobre pozná.


V týždni od 19.9.2022- 23.9.2022 sa v našej materskej škole uskutočnil týždenný projekt OVOCNÍČKOVIA. Bol plný tvorivých a zábavných aktivít, hier, činností a tvorivých dielní.
Deti sa oboznámili:
- s rôznymi druhmi ovocia, upevnili si poznatky o tom, odkiaľ sa získava...
– charakterizovali zdravé a nezdravé stravovanie
– vysvetľovali význam prijímu a výdaja energie
– vyberali z množiny prvkov určené potraviny, ktoré majú pôvod z rastliny
– vymenúvali príklady potravín a iných výrobkov, ktoré sa vyrábajú z rastlín
– spoločne v triede vytvárali z rôznych materiálov nápadité výtvory v podobe rozmanitého ovocia
– spolupracovali v skupinovej činnosti pri vyrábaní projektových prác na základe osobnostných predpokladov
– spolu s rodičmi sa zúčastnili tvorivých dielní , kde sa rôznymi výtvarnými a pracovnými technikami podieľali na výrobe jabĺčok

Tvorivý a veselý týždeň ukončili výstavou prác pod názvom Jabĺčko v rozprávke.
Galéria fotografií - FOTO PROJEKTY MŠ - Zdravúľkovo – zdravá výživa - Jabĺčkovo.

Mgr. Mária Tumidalská

28. septembra 2022

Kniha je náš kamarát...

Dobré ráno, kamaráti,
Knihy máme všetci radi.
Bývajú v nich rozprávky,
A nádherné obrázky.
Videli ste v polici
u Sabínky v knižnici.


Celý týždeň sa naši malí čitatelia venovali spoznávaniu, objavovaniu a porozumeniu tajomstiev, ktoré sa ukrývajú v knihách... Spoznávali okrem toho aj našu krásnu knižnicu Sabínka, v ktorej je poklad múdrosti a krásy. Áno, sú to naše knihy. Deti si mohli okrem krásnych ilustrácii v knihách a spoznávaniu nových pojmov aj knihy vypožičať domov...a to nielen tento týždeň, ale po oznámení p. učiteľky budú si ich môcť počas školského roka opäť požičať.

Tak do čítania...milí malí čitatelia!!!
Galéria fotografií - FOTO PROJEKTY MŠ - Malí čitatelia - Vitajte v knižnici Sabínka.

Mgr. Janka Nižníková

12. septembra 2022

Malí čitatelia – Projektový týždeň – "VITAJTE V KNIŽNICI SABÍNKA" – 12.9 - 16.9.2022

Čo nás čaká???

- návšteva školskej knižnice Sabínka,
- opis interiéru knižnice,
- zoznámenie s pravidlami v knižnici,
- vysvetlenie významu návštevy knižnice,
- umožniť deťom nahliadnuť do kníh a vybrať si knihu podľa ilustrácii,
- viesť deti k opisu ilustrácii a rozlišovaniu textu a ilustrácii,
- ukazujeme deťom, ako správne držať knihu, listovať v nej,
- požičiavanie kníh domov – každá trieda na 1 týždeň
- prečo je dôležité čítať deťom knihy...

Mgr. Janka Nižníková

19. júna 2022

MDD - Sabinkina olympiáda

Veselý týždeň v rámci osláv Medzinárodného dňa detí sme oslávili v plnej paráde. Začalo sa s výzdobou celej materskej škôlky, prešli sme sa maľovaním chodníčkom, na ktorý si deti kreslili farebnými kriedami, popoludní maľovali na veľké kusy papiera a vytvorili krásne maľby. V Deň detí, Šašo privítal všetky naše deti dobrou náladou. Sabinkina olympiáda sa preto mohla začať. Navštívili nás SuperHrdinovia - Spiderman a Batman,ktorý nám ukázali ako prejsť všetkými stanovištami a nazbierať zázračné kamene.Poklad sa nám spoločnými silami podarilo odkryť HipHip Hurá - sladká odmena. Zavítalo aj divadielko,ktoré nám zahrali Pipi Dlhá Pančucha s kamarátkou Červenou čiapočkou. Na záver takého veselého a krásneho týždňa sa tancovalo disko, maľovalo na tvár a pripravil sa piknik. Tešíme sa opäť o rok!

Galéria fotografií - Zdravúľkovo-šport - Sabínkina olympiáda.

Júlia Bednárová

29. mája 2022

Jeme zdravé potraviny...

Mliečko, mliečko, to je veda,
bez neho sa vyrásť nedá.
Bez neho vraj budem malý,
nebudem mať žiadne svaly.
Nebudem mať zuby zdravé,
ani pevné kosti práve.
Slabé zdravie, žiadne sily,
to veru nie, moji milí.....


V týždni od 16.5.2022 do 20.5.2022 sme v našej materskej škole Sabínka realizovali projekt Zdravuľkovo – zdravá výživa, venovaný téme: MLIEKO "Deň mlieka" sa oslavuje vždy tretí májový utorok, už od roku 1957, pod záštitou Medzinárodnej mliekarskej federácie. Mlieko a mliečne výrobky predstavujú jednu z najdôležitejších a nenahraditeľných zložiek plnohodnotnej ľudskej stravy.
Práve o dôležitosti a význame mlieka sa naše deti učili celý tento týždeň. Oboznámili sa so znakmi zdravia a choroby, pomocou vône a hmatu určovali zdravé a nezdravé potraviny, vyrábali si vlastné nátierky z masla a byliniek.
Aktívne sa zapájali do výroby nadrozmerných mliečnych produktov z odpadových materiálov.
Kravička Anička sa s deťmi rozprávala o dôležitosti konzumácie mliečnych výrobkov, hrali na mliekarov a nacvičovali si techniku dojenia. Spievali, tancovali, dramatizovali a to všetko s nefalšovanou detskou radosťou a spontánnosťou....
Súčasťou projektu je aj prezentácia jedál našich šikovných pani kuchárok, ktoré sa aktívne zapojili do prezentácie mliečnych dezertov a jedál na ZŠ Bajkalská. Tak teda, nech Vám chutí mliečko!

Galéria fotografií - Zdravuľkovo – zdravá výživa - Deň mlieka.

Mgr. Mária Tumidalská

22. mája 2022

Dopraváčik v Sabinke

Dňa 10.5.2022 materská škola na Sabinovskej ulici v Prešove organizovala popoludnie plné zábavy pre rodičov a deti v rámci projektu Doparaváčik. Reflexné vesty, farebné šiltovky, zábavný Šašo Jašo a veselá hudba vítali všetkých a vytvárali nám už známu príjemnú atmosféru akcie s dopravnou tematikou, na ktorú sme sa už všetci veľmi tešili. V úvode, deti z V. triedy pod vedením p. uč. Julky predviedli rytmický tanček a zaspievali o farbách semafora. Výkon malých tanečníkov ocenili prítomní búrlivým potleskom. Pani riaditeľka, Mgr Ingrid Jelínková privítala prítomných hostí: PaedDr. Jitku Semivanovú a Mgr. Andreu Leškovú z MsÚ Prešov OŠKaCR, Paedr. Moniku Miňovú z PF v Prešove v rámci spolupráce, ako cvičná materská škola, mestských policajtov Slavomíra Pavelku a Bc. Rastislava Procházku a všetkých rodičov. Potom oboznámila prítomných s pripravenými stanovišťami a tiež z priebehom a organizáciou akcie, ktorá sa odohrávala v exteriéri MŠ ale aj mimo nej.

Pre deti sme pripravili:
1. stanovište, kde súťažili rodičia spolu s deťmi na odrážadlách,
2. stanovište, kde deti jazdili na elektrickom džípe,
3. stanovište bola jazda zručnosti na väčších odražadlách,
Na 4. stanovišti si deti vyskúšali jazdu na elektrickom autíčku Bugati a na Kamióne,
5.stanovište bola križovatka, ktorú riadil prísne ale s úsmevom, náš kamarát, ujo policajt Slavo Pavelka.
6.stanovište bolo prekvapenie, skutočné policajné auto, v ktorom sa každé dieťa mohlo posadiť a skutočná policajná helma a vesta, ktorú si každé dieťa mohlo vyskúšať. 7.stanovište sme pripravili rovno pri občerstvení, ktoré ponúkali naše tety kuchárky. Deti sa zabavili pri maľovaní krásnych sadrových autíčok. Z celého okolia materskej školy Sabínka sa ozýval radostný smiech a výskot, kto bude prvý, kto jazdu zvládne, kto obehne mamičku alebo otecka. "Šašo Jašo" svojimi veselými kúskami i bublinkami zabával deti aj rodičov počas celej akcie a prispel ku skvelej nálade svojimi žartovnými kúskami. Odmenou pre deti boli diplomy, medaily, reflexné prívesky i sladká odmena.
Radosť detí a spokojnosť rodičov zas ocenili nás všetkých.
O rok dovidenia na ďalšom ročníku Dopraváčika.
Koordinátorom projektu Dopraváčik v MŠ Sabínka je pedagogické zam. Ingrid Hrabčáková.

Galéria fotografií - Dopraváčik v Sabinke.

Mgr. Jelínková Ingrid - riaditeľka školy

17. mája 2022

Sadíme so Sabínkou

"Jar je skvelá, všetci vieme,
na zimu hneď zabudneme.
Slniečko sa usmieva semienka hneď rozsieva.
Aby rástla trávička, hrášok ba aj mrkvička."


Ani my sme neotáľali a semienka sme rozsievali. V týždennom projekte „Sadíme so Sabínkou“ sa nám v každej triede spoločnými silami a nadšením podarilo zasadiť semienka rôznej zeleninky i kvietkov. Ponúkajú nám možnosť učiť sa starať o rastlinky a pozorovať ich klíčenie a rast. Správnou starostlivosťou sa nám určite podarí vypestovať si trošku cibuľky, pažítky, žeruchy, reďkovky či hrášku a plody našej práce si aj ochutnáme.

Galéria fotografií - Sadíme so Sabínkou.

Mgr. Viera Maníková

16. mája 2022

Deň mlieka - týždenný projekt Zdravuľkovo

Milí rodičia, v týždni od 16.5.2022 do 20.5.2022 sa v našej materskej škole uskutoční projekt Zdravuľkovo.
Realizovaný bude aktivitami týkajúcimi sa mlieka a významu mliečnych výrobkov pre zdravie človeka...
Deti sa naučia:
• rozoznávať znaky zdravia a choroby
• rozpoznávať druhy potravín na základe vône, hmatu, zraku …..a priradzovať ich do skupín zdravých a nezdravých potravín
• vyrábať bylinkové maslo
• oboznámia sa s projektom "Zdravé zúbky"
• vyrobia známy mliečny výrobok z odpadových materiálov
• zahrajú sa s kravičkou Aničkou, ktorá ich motivačným príbehom priblíži dôležitosť konzumácie mliečnych výrobkov

Mária Tumidalská

29. apríla 2022

Konečne v divadle

Po dlhšej dobe sa nám podarilo s našimi predškolákmi navštíviť hudobné divadlo Viola, kde nás mladé herečky potešili divadielkom "Špinuška". Zábava a smiech sa ozývali celým interaktívnym predstavením. Nielen že sme sa dobre zabavili, ale sme si aj vyskúšali, ako sa máme správať v divadle, ale aj na prechádzke mestom. Počasie nám našťastie prialo. Popoludní sme si nezbednú Špinušku všetci namaľovali. Pozrite si aj naše obrázky.

Galéria fotografií - Konečne v divadle.

Mgr. Janka Nižníková

27. marca 2022

Projekt Malí čitatelia - SVIATOK KNÍH 2022

Sviatok kníh patrí v našej škole k neodmysliteľným sviatkom každý rok. Deťom vštepujeme lásku ku knihám počas celého dňa pri rozličných aktivitách. Pestujeme a rozvíjame vzťah k písanému slovu ale aj k poznávaniu písmen, k rozprávkam, tvorcom kníh, učíme šetrne s knihami zaobchádzať a vážiť si ich. Kniha je náš priateľ, spoločník a najväčší poklad.
Okrem aktivít na rozvíjanie predčitateľskej gramotnosti sme uskutočnili po dlhom čase pre deti spoločnú školskú akciu v prednese poézie „ Mám básničku na jazýčku“. Všetci sme boli veľmi šťastní, že sme opäť spolu a perfektne sme sa zabavili. Básničkami nás sprevádzali prasiatka Dupkáčik a Budkáčik a bolo nám veselo. Deťom doniesli v krabici ukrytý poklad – krásnu knihu s básničkami. Z každej triedy vystúpili s básňou dve deti a boli to skvelé vystúpenia, za ktoré boli deti odmenené krásnymi knihami a diplomom. Na záver sme si spoločne zaspievali, zatancovali a zatlieskali.
Už sa tešíme na ďalší rok!!!

Galéria fotografií - Projekt Malí čitatelia - SVIATOK KNÍH 2022.

Mgr. Janka Nižníková

3. marca 2022

Lyžiarsky výcvik - Projekt Zdravúľkovo - šport 2022

"Ciki - caki, Cik - cak,
Lyžiarak je super, fakt.
Ciki - caki, Ciki - cak.
Hurá, hurá, hurá."


Tento pokrik sprevádzal našich predškolákov počas lyžiarskeho výcviku v dňoch od 14. do 18. februára v lyžiarskom stredisku Drienica, areál Tučniačik. Všetky deti zvládli úlohy a súťaže, ktoré boli pre nich pripravené a na konci výcviku absolvovali záverečný zjazd, na ktorý sa prišli pozrieť aj rodičia. Gratulujeme všetky deťom k úspešnému zvládnutiu lyžiarskeho výcviku, za ktorý boli odmenení medailou.

Galéria fotografií - Lyžiarsky výcvik - Projekt Zdravúľkovo - šport 2022.

Bc. Júlia Bednárová

21. decembra 2021

Vianoce s knihou – Projekt Malí čitatelia 2021

Tak ako po mnohé iné roky, tak aj tento rok v decembri naše deti nedočkavo očakávajú najkrajší sviatok – Vianoce. My učiteľky, v rámci školského projektu Malí čitatelia im Vianoce čarujeme v škôlke pomocou krásnych kníh. Vianoce s knihou zahŕňajú množstvo tvorivých aktivít pre deti, v ktorých nesmie chýbať kniha. Chýbali nám však rodičia, ktorí sa vždy zúčastňovali týchto aktivít...
Rozprávky, vianočné príbehy, biblické ale aj reálne príbehy s detským hrdinom sme využili na to, aby deti počúvali s porozumením, vedeli odpovedať na otázky vyplývajúce z textu, „písali“ svoje želania v Liste pre Ježiška, vyjadrovali zážitky z čítania maľbou a kresbou, rozoznávali a odpisovali hlásky pri tvorbe Vianočného pozdravu, odpisovaní názvov kníh, svojho mena ale aj sledovaním dátumu Vianoc v adventnom kalendári pri poznávaní čísel.
Bol to čarovný týždeň plný vianočných zázrakov, ktoré nám dávajú knihy.

Galéria fotografií - Vianoce s knihou – Projekt Malí čitatelia 2021.

Mgr. Janka Nižníková

16. novembra 2021

Kráľovstvo zeleniny – Tekvičkovo 2021

Keď zo stromov lístie padá, prichádza jesenná nálada...
Veselá nálada vládla aj celé dva týždne, počas ktorých sa deti dozvedeli mnoho zaujímavého zo sveta zeleniny a tekvíc.
Prvý týždeň bol venovaný tekviciam. Ten bol obohatený nielen novými poznatkami, ale hlavne aktivitami zameranými na kreovanie rozmanitých dielok – strašidielok. Týždeň vyvrcholil ich výstavkou v átriu. Úsmevné i strašidelné výtvory spestrili priestory materskej školy a rozveselili nejednu detskú tváričku.
Druhý týždeň bol upriamený na zeleninu. Deti rozpoznávali jej rozmanité druhy a produkty, ktoré sa z nej dajú pripraviť. A samozrejme nechýbala ochutnávka.
Súčasťou aktivít boli aj zeleninové výrobky z papiera a iného odpadového materiálu, ktorými si každá trieda spestrila svoju šatňu.


Galéria fotografií - Kráľovstvo zeleniny – Tekvičkovo 2021 – projekt Zdravúľkovo – zdravá výživa.

Mgr. Katarína Jackaninová

24. októbra 2021

Šetríme planétu - triedime odpad – projet Ekosrdiečko

„Aj keď sme len malé deti, i my vieme triediť smeti. Modrá, žltá, zelená, vieme, čo to znamená“.
V tomto týždni našej projektovej aktivity, sme sa učili formou rôznych hier, úloh, príbehov, básni aj piesni ako správne triediť odpad a tým šetriť našu krásnu planétu.
Využitie edukačnej hry „Triedime odpad“, nového obrázkového koberca, na ktorom sú znázornené obrázky odpadu a farby jednotlivých kontajnerov, nám uľahčilo pochopiť, aký odpad kde patrí. Spoločne s pani učiteľkami deti vyrobili vlastné farebné koše, podobné ako máme zakúpené v triede. Príbehmi z knihy Ekoknižka o ježkovi Separkovi sme deťom priblížili, ako niektorí ľudia svojim konaním ničia prírodu, lesy a domovy zvierat. Nezabudlo sa ani na náš školský dvor a okolie škôlky. Spoločnými silami sme vyzbierali rozhádzané odpadky. Naše poznatky si upevňujeme aj piesňou o Ježkovi Separkovi, ktorý bol nápomocný celý týždeň.
To všetko robíme pre nás, pre zdravší a čistejší svet.
Všetky aktivity môžete vidieť vo fotogalérii projektu Ekosrdiečko.

Galéria fotografií - Šetríme planétu - triedime odpad – projekt Ekosrdiečko.

Viera Maníková

24. októbra 2021

Dopraváčik

„Dávaj pozor milá Katka....,“ týmito slovami sa začína známa detská pieseň, ktorá učí deti prechádzať cez cestu. Táto pieseň v sebe zahŕňa všetko, čo potrebujú deti vedieť, aby sa naučili bezpečne prechádzať na druhú stranu cesty. V projektovom týždni „Dopraváčik“ si deti osvojili nielen základy prechádzania cez cestu, ale dokonca aj pomôcť v prípade potreby. Hrou s Medvedíkom Falkom získali vedomosti k z masáži srdca i podávania umelého dýchania. Deti si zajazdili na odrážadlách, s ktorými simulovali dopravnú situáciu na ceste.
Prostredníctvom hry „Na autoškolu“, sa zahrali na dopravné prostriedky a na chodcov. Vďaka ,,skutočnému“ semaforu, ktorý mali k dispozícii, sa cítili ako na skutočnej križovatke. V neposlednom rade sa nielen zahrali na dopravu na križovatke, ale vďaka frekventovanej ceste v blízkosti materskej školy pozorovali ozajstné dopravné dianie na križovatke, kde vďaka oblečeným reflexným vestám, boli jasne viditeľní a mali pocit, že sa sami zapojili do dopravy.
Pravidlám dopravy sa deti naučili aj skrz čítania rozprávok s dopravnou tematikou a hrou s interaktívnym perom s knihou „Mia v meste“ . Na záver projektového týždňa absolvovali deti kvíz „Čo ja viem“, kde prostredníctvom dreveného pexesa, obrázkov a veľkého semaforu si mali možnosť nadobudnuté vedomosti zopakovať a upevniť.

Galéria fotografií - Dopraváčik.

Ingrid Hrabčáková

8. októbra 2021

Jabĺčkový týždeň

Na dvere nám zaklopala jeseň a priniesla čas farebného lístia a úrodu chutného ovocia. V Ovocníčkove bolo zase rušno. Deti z Materskej školy na Sabinovskej ulici sa dozvedeli veľa nových vecí z oblasti zdravej výživy a konzumácie ovocia. Jablko bolo hlavnou témou aktivít a činností, ktorými si obohatili celý týždeň. Dozvedeli sa veľa informácií o potravinách rastlinného pôvodu a spôsoboch ich spracovania. Uvedomili si dôležitosť konzumácie ovocia vďaka ich nenahraditeľným vitamínom. Nechýbali ukážky rôznych podôb jablka, ktoré deti zhotovili z rozmanitých materiálov.
Na záver týždňa si týmito výtvormi ozdobili šatne a átrium.

Galéria fotografií - Projekt Zdravuľkovo – zdravá výživa.

Mgr. Katarína Jackaninová

4. októbra 2021

Projekt Malí čitatelia – Vitajte v knižnici Sabínka

V dňoch od 13.9. do 17.9.2021 sme sa v našej MŠ Sabínka stali „Malými čitateľmi“. Projekt Malí čitatelia je už tradičný a dlhoročný a aj tento školský rok sme ho zahájili projektovým týždňom Vitajte v knižnici Sabínka. Pani učiteľky s deťmi počas tohto týždňa realizovali množstvo edukačných hier a aktivít, ktorými rozvíjali predčitateľskú gramotnosť, čitateľské zručnosti, vzťah ku knihám a písanému textu. V každej triede deti privítala Knižnica Sabínka krásnymi knihami s rozprávkami. Deti si domov požičiavali obľúbené knihy, ktoré im rodičia prečítali a spoločne si nakreslili svoju obľúbenú rozprávku. Nakoniec si deti zahrali aj bábkové divadielko o Červenej čiapočke pre svojich kamarátov a p. učiteľky. Už sa tešíme na ďalšie aktivity s knižnicou Sabínka a s jej knihami. Lebo kniha je náš najlepší kamarát!!!

Mgr. Janka Nižníková - učiteľka VI. triedy

18. júna 2021

MDD v Sabinke

Naše deti sú pre nás tými najväčšími pokladmi. Život s nimi je zábavný krajší, pestrejší, ale niekedy aj trochu náročný. Všetky tieto jedinečné momenty, ktoré ich vystihujú sme si pripomenuli pri príležitosti osláv Dňa detí. Na začiatku projektového týždňa MDD v Sabinke sme vyzdobili našu škôlku. Od samého rána nás vítali dvaja šašovia s kopou balónov, bubliniek, tanca a veselej nálady. Deti sa zapojili do hľadania pokladu pri prekonávaní stanovíšť na našich školských dvoroch. Ďalšie dni sme realizovali kreslenie na chodníček, karneval, maľovanie na tvár a diskotéka. Bol to najkrajší týždeň plný zábavy.

Galéria fotografií - Projekt Zdravuľkovo – Šport - MDD v Sabinke.

Júlia Bednárová

24. mája 2021

Putovanie za mliekom

Týždeň venovaný téme „Mlieko“ bol prínosný pre všetky deti. Nadobudli veľa informácií o tejto zdravej potravine. Zároveň sa oboznámili s rozmanitými mliečnymi výrobkami a spôsoboch ich prípravy.
Nielen mlieko, ale aj zdravý životný štýl bola téma navrhnutá pre pootvorenie obzorov detského poznania. Deti si vymenili vzájomné skúsenosti a doterajšie poznatky z oblasti zdravej výživy.
Na konci celého „putovania za mliekom“ bola výstavka výtvorov z obalov z mliečnych výrobkov na tému "Domáce zvieratá".
Tie deti vytvárali spolu so svojimi pani učiteľkami a ozdobili si tak priestory materskej školy.

Galéria fotografií - Projekt Zdravuľkovo – Zdravá výživa - Deň mlieka.

Mgr. Katarína Jackaninová

2. mája 2021

Sadíme so Sabínkou

„Jar je skvelá, všetci vieme, na zimu hneď zabudneme. Slniečko sa usmieva, semienka hneď rozsieva. Aby rástla trávička, hrášok ba aj mrkvička.
Ani my sme neotáľali a semienka sme rozsievali. V týždennom projekte Sadíme so Sabínkou sa nám v každej triede spoločnými silami a nadšením podarilo zasadiť semienka rôznej zeleninky i kvietkov. Ponúkajú nám možnosť učiť sa starať o rastlinky a pozorovať ich klíčenie a rast. Správnou starostlivosťou sa nám určite podarí vypestovať si trošku cibuľky, pažítky, žeruchy, reďkovky či hrášku a plody našej práce si aj ochutnáme.

Galéria fotografií - Projekt Ekosrdiečko - Sadíme so Sabinkou.

Viera Maníková

21. októbra 2020

Vyber si svoj strom 2020

Jeseň je krásne ročné obdobie hýriace farbami, ktoré potešia oči i myseľ. Ponúka nám množstvo tvorivých nápadov, ktoré sme v týždni projektovej úlohy Vyber si svoj strom aj zrealizovali. Vybrali sme si svoj strom, ktorý si každá trieda označila svojim znakom a po celý rok budeme pozorovať jeho zmeny.Farbili sme, maľovali, lepili i strihali. Podarili sa nám krásne práce z prírodnín.
Určite sa pozrite, vo fotogalérii to nájdete.

Galéria fotografií - Týždenný projekt - "Náš strom".

Viera Maníková

26. februára 2020

Klauniáda Šaša a Šaši

Dňa 18.2.2020 sa deti celej našej škôlky stretli na veselej klauniáde v 6. triede. Veselý Šašo a výmyselníčka Šaša zabávali deti svojimi veselými kúskami. Čarovali zo zázračného kufra v ktorom bolo veľa prekvapení. Chytali ryby, cukrovali deti farebnými konfetami, fúkali bubliny, spievali a tancovali spolu s deťmi. Radosť a dobrá nálada zaplnila celú triedu "na prasknutie". Ešte nás čaká karneval!

Galéria fotografií - Klauniáda Šaša a Šaši.

Edita Kovářová

11. februára 2020

IKT v MŠ

Dňa 11.2.2020 popoludní, ukázali naše deti svojim rodičom aké sú šikovné aj v používaní IKT v škôlke. Veselými edukačnými hrami zvládajú interaktívnu tabuľu, magický interaktívny koberec a ešte všeličo, čím dokazujú ,že sa kamarátia aj s informatikou.

Galéria fotografií - IKT v MŠ.

Edita Kovářová

20. decembra 2020

Vianočná akadémia - 40. výročie MŠ

Vianočná akadémia spojená s oslavou 40. výročia založenia našej MŠ sa uskutočnila pre všetkých rodičov a deti tentokrát v SCALE. Na veľkolepom predstavení, ktoré zahájil spevák Martin Husovský sa predstavili deti všetkých tried našej materskej školy. Estrádny program začal vystúpením detí z triedy Korytnačiek, ktoré nám hudobnou scénkou priblížili život v našej škôlke a taktiež zatancovali tanec-zumba. Ľudovým tancom sa zapojili deti z triedy Rybiek a tancom námorníkov nás potešili deti z triedy Srdiečok . Malé Slniečka nás prekvapili tancom snehových vločiek a škriatkov a na záver sa predviedli deti z triedy Mackov svojim retro tancom v trblietavých kostýmoch a rozlúčiili sa baletom s tancom na pieseň Srdce nehasnou. Tento výstižný záver sa stal odkazom pre nasledujúce vianočné sviatky. Odkaz pre deti z triedy Lienok: Teraz ste ešte maličké, ďakujeme, že ste nás povzbudzovali v publiku, ale budúci rok sa tešíme už aj na vaše vystúpenie!

Galéria fotografií - Vianočná akadémia - 40. výročie MŠ.

Edita Kovářová

25. novembra 2019

Vyber si svoj strom (Projekt Ekosrdiečko)

„ Jeseň pani bohatá,
farbí stromy do zlata“,...
Takúto farebnú krásu jesene môžeme v tomto období denne sledovať aj my v našom školskom arboréte. Borovica, smrek, javor, breza?...vyberáme si... Vyberáme si strom, ktorý si označíme symbolom svojej triedy. Počas celého roka s deťmi "svoj strom" pozorujeme, ako zhadzuje lístie, ako v zime odpočíva, v jari pučí, v lete kvitne...
Zhotovujeme rôznu dokumentáciu - fotíme, maľujeme, kreslíme, tvoríme, vyrábame výrobky podľa svojich schopností.
Táto celoročná aktivita vyvrcholí galériou prác detí...

Galéria fotografií - Projekt Ekosrdiečko - Vyber si svoj strom.

V. Maníková

11. októbra 2019

Urobme si Tekvičkovo (Projekt Zdravúľkovo)

„ Bola raz jedna tekvička malá,
na deti v škôlke sa milo usmievala“,...
A niekoľko usmievavých tekvíc rôznej veľkosti, farby a tvaru premenili šikovné ruky detí, p. učiteliek, ale aj rodičov na postavičky a zvieratka z Tekvičkova. Do celoškolskej akcie "Urobme si Tekvičkovo" sa zapojili nielen deti šiestich tried materskej školy so svojimi p. učiteľkami, ale aj ich rodičia, ktorí priniesli do tried tekvice od najmenšej po obriu a zároveň ich v rámci tvorivého popoludnia pomohli premeniť na klauna, mačku, ježka, pavúka, strašidielko, tekvicového Svetlonosa a pod. Kde? V materskej škole na Sabinovskej ulici v Prešove, kde je galéria Tekvičkovo sprístupnená všetkým, čo materskú školu v týchto dňoch navštívia.

Galéria fotografií - Projekt Zdravúľkovo - Urobme si Tekvičkovo 2019.

Mgr. D. Novysedláková

10. októbra 2019

Deň jabĺčka (Projekt Zdravúľkovo)

"Gúľalo sa jabĺčko ku Aničke ľahúčko.
Také chutné maličké, Anka ho dá mamičke."
Takúto, ale aj mnohé iné básničky a pesničky o jabĺčku poznajú deti v materskej škole Sabínka, na Sabinovskej ulici v Prešove. V rámci školskej akcie "Deň jabĺčka" alebo "Vítajte v Jabĺčkove" deti a ich pani učiteľky zhotovovali v tvorivých dielňach zaujímavé výtvory z jabĺčka rôznych veľkostí.
Šatne materskej školy sa na jeden týždeň premenili na "Jabĺčkovo" v ktorom sa objavili jabĺčka z papiera, drôtu, látky, vlny aj iných materiálov, jabĺčka na "X spôsobov" - varené, sušené, pečené, zavárané, ..... .
Do tvorivého podujatia sa zapojili aj rodičia a starí rodičia detí a tak sa na výstavkách okrem jabĺčkových dobrôt objavili jablkové postavičky, jablkové zvieratká, vymyslené figúrky, a pod., ktoré rozžiarili detské šatne.
Súčasťou výstaviek boli aj "jabĺčkové recepty", liečivé jabĺčkové nápady, odporúčania, ochutnávky a pod.
"Deň jabĺčka v Jabĺčkove" bol zaujímavým spestrením prichádzajúcich jesenných dní a niesol sa v príjemnej, veselej atmosfére.

Galéria fotografií - Projekt Zdravúľkovo - Deň Jabĺčka 2019.

Mgr. D. Novysedláková

23. apríla 2018

BOB A BOBEK PRILETELI V KLOBÚKU DO MŠ na Sabinovskej ulici...

V stredu 28. marca sa v MŠ na Sabinovskej ulici v Prešove konala tradičná prehliadka detských talentov v recitovaní básní pod názvom Mám básničku na jazýčku.

Viac si môžete prečítať na portáli Školský servis TASR kliknutím na obrázok, resp. na tento odkaz.

Mgr. Jelínková Ingrid - riaditeľka školy

9. marca 2018

Mestský policajt medzi predškolákmi

Deti boli poučené o tom, ako sa majú správať ako chodci, cyklisti a korčuliari.

Viac si môžete prečítať na portáli Školský servis TASR kliknutím na obrázok, resp. na tento odkaz.

Mgr. Jelínková Ingrid - riaditeľka školy

12. január 2018

Muzikál v materskej škole

Keď dobro víťazí nad zlom, svet sa stáva krajším......

Viac si môžete prečítať na portáli Školský servis TASR kliknutím na obrázok, resp. na tento odkaz.

Záznam z celého predstavenia si môžete pozrieť v sekcii Galéria - Video.

Mgr. Jelínková Ingrid - riaditeľka školy